• ÚOOÚ a SPAM: Zákon postihuje odesílatele, a ne v čí prospěch bylo sdělení odesláno

  Věděli jste, že ÚOOÚ v podstatě nemá žádnou moc nad SPAMem, který přijde ze zahraničního serveru i když propaguje český eshop nebo službu? Pokud chcete SPAMovat a bojíte se postihů, jednoduše maily pošlete z nějaké služby mimo EU a nehrozí Vám vůbec žádný postih.

 • OpenOffice Calc - součet hodin ve tvaru HH:MM

  Návod, jak sečíst v OpenOffice Calc sloupec, kde jsou evidovány hodiny ve formátu HH:MM. Taková tabulka může představovat například výkaz času stráveného na projektu a zajímá nás, kolik hodin celkem bylo na projektu odpracováno.

 • X-FRAME-OPTIONS hlavička

  X-FRAME-OPTIONS HTTP hlavička funguje jako prostředek, jak může server sdělit prohlížeči svou představu o chování stránky vložené v rámu (frame, iframe). Server tak může ovlivnit, zda jím vytvořená stránka smí být vložena všude, jen z jiných stránek téhož serveru nebo nikdy nikam.

 • Nagios - iotop plugin - monitoring I/O

  Monitorování I/O systému pomocí utility iotop a následný přenos dat do nagiosu využíváme k sledování čtení a zápisů na disk našich serverů. Slouží k hrubé představě o tom, jak systém I/O využívá. Iotop zobrazuje souhrná čísla pro čtení a zápis, ta budeme ukládat v nagiosu a zobrazovat pomocí frontendu centreon.

 • Předpověď počasí - zajímavé weby

  Pokud chci opravdu vědět, jaké bude počasí, určitě mi to neprozradí zpravodajské servery, kde jednou ikonkou postihnou celou republiku na celý víkend. Doporučuji tedy několik specializovaných stránek zaměřujících se vždy na konkrétní aspekt předpovědi nebo i současného stavu.

 • Zapomenutý PIN/PUK vodafone

  Asi každému se občas stane, že zapomene svůj PIN a PUK si snad ani nikdo nepamatuje. U Vodafone jde zjistit výchozí PIN i PUK v internetové samoobsluze. Samoobsluha zná jen kódy ve tvaru,v jakém jste je dostali když byla SIM nová. PIN je tedy nejspíš už neaktuální, ale pro odblokování SIM po opakovaně špatném zadání PINu nám stačí znát PUK, který jsme snad nezměnili z výchozího na jiný.

 • Ochrana proti 10minutemail

  10minutemail je známá služba pro ochranu proti spamu. Funguje tak, že při přístupu na stránku dostanete emailovou adresu, která má životnost 10 minut. Dost na to odklikat registraci a ještě potvrdit platnost emailu. Po 10ti minutách se email zruší. Vy jste tak obešli nutnost uvést svůj opravdový email. Pokud jste ale provozovatel služby, která nabízí obsah výměnou za Vaše kontakty a možnost poslat Vám sem tam newsletter, 10minutemail je Váš nepřítel.

 • Jak na výpočet URL pro zkracovač adres

  Při návrhu vlastního zkracovače URL, obdoby služby bit.ly, jsem napsal jednoduchý algoritmus výpočtu zkrácené URL, o který bych se rád podělil.

 • Načítání metadat z icecast audio streamu

  Icecast je free streamovací audio server, který využívají některá internetová rádia. Podíváme se, jak je možné získávat informaci o tom, jaký song zrovna hraje a kdo je jeho autorem. Využijeme k tomu jednoduchý Python script.

 • Jak zoptimalizovat doménu pro vyhledavače (Vtip)

  Založili jste si novou doménu a potřebujete na ní nahrat nějaké ty uživatele? Zajímají vás pojmy jako SEO a pagerank? Pojďme se spolu podívat na některé méně známé nástroje pro tyto činosti :)