Mám rád jednoduchá a levná řešení problémů. Sepsal jsem několik tipů na téma hosting, nakupování domén, snižování nákladů na provoz webů, reklama. Třeba se vám z toho něco bude hodit.

Multihosting

Pořizujete si ke každé koupené doméně nový hosting? Pokud ano, pravděpodobně utrácíte mnohem víc, než je nutné. Zvlášť při větším množství domén. Nejjednoduší řešení se jmenuje multihosting. Platíte jen za jediný hosting a můžete na něm provozovat několik (nebo neomezeně) domén. Při koupi nové domény ji tak jen aktivujete ve stávajícím hostingu a nemusíte platit nic navíc. V tabulce níže pár příkladů z českého prostředí (o vaše doporučení se klidně podělte v komentáři pod článkem):

Společnost Běžný hosting Multihosting
Savana Není, pouze multihosting 72Kč / neomezeně domén
Ebola 46,80 Kč 238,8Kč / 10 domén
Active24 58,80 Kč 154,8Kč / 5 domén

Je vidět, že pokud provozujete tři a více domén se samostatným hostingem, určitě máte možnost ušetřit. Parametry hostingů i multihostigů se napříč trhem značně rozcházejí. Dejte tedy pozor při objednávání a zvažte, zda služba poskytuje dostatečné podmínky vašim potřebám. Pokud máte velké nároky na výkon, specifické požadavky na konfiguraci, pak asi raději hledejte virtuální server než multihosting. V nabídce virtuálních serverů se ale neorientuji, tak nedovedu poradit. Pokud bych měl doporučit multihosting na základě svých zkušeností, pak rozhodně savana.cz, do začátků klidně nejlevnější tarif. Navyšovat můžete kdykoli.

Jestli vytváříte webové prezentace klientům, mužete je hostovat na vlastním multihostingu a své náklady si snížit o zisk za pronájem prostoru klientovi. Navíc budete mít jednotný přístup a možnosti správy pro všechny hostované weby. 

Další výhodou je možnost poskytnout hosting zdarma užitečným věcem. Hostuji tak třeba stránky naučné stezky v Hranicích u Aše

Nákup a prodlužování domén

Doménu nemusíte kupovat a prodlužovat tam, kde hostujete stránky. V podstatě se jedná o nezávislé služby. To, že mám hosting u savany neznamená, že u nich kupuji a prodlužuji domény. Jedna CZ doména u savany vyjde na 287,- Kč s DPH. Tutéž službu ale u forpsi získám za 108Kč s DPH (prodloužení 150 Kč). U forpsi pak stačí nasměrovat DNS záznamy na savanu a dál nemusím nic řešit. Úspora minimálně 137Kč ročně na jedné doméně. Při sedmi doménách už uspořená částka zaplatí multihosting na celý rok. 

Reklama

Náklady na provoz webu snižuji poskytováním reklamního prostoru. Zisky nejsou (bohužel) takové, abych na tom slušně vydělával. Ale zaplatí mi jak hosting, tak doménu a ještě nějaká ta koruna zbyde. Typ reklam se snažím volit podle webu, který zrovna řeším. Zde jsou to Googlí AdSence. Na jiných webech mi funguje mnohem lépe prodej článků, reklamní bloček přímého sponzora webu a podobně. Zájemce o reklamní prostor najdete například na webtrhu. Pro někoho může být zajímavá možnost výdělku inzerce pod článkem tak, jak to dělá Petr Jeník.

Opensource

Kdykoliv to jde, volím opensource. Za software tak nemusím platit ani se starat o licence. Jestli uvažujete o e-shopu, podívejte se třeba na OpenCart, pro firemní prezentace a osobní weby by mohl dobře sloužit WordPress nebo Textpattern.

 

Ve výsledku tak nemusím provoz svých webů nijak dotovat a stojí mě jen vlastní čas. A protože mě weby baví, není to problém.