Po dlouhé době se do datových schránek dá dostat z libovolného systému a prohlížeče. Takže jsem se mohl konečně pustit do zkoumání funkcí DS. Chtěl jsem odeslat testovací datovou zprávu a zjistil jsem, že je vlastně nemožné najít příjemce. Jediná cesta je znát to správné ID datové schránky. A ani potom nic nepošlete…

datové schránky - logoZkoušeli jste  v datové schránce někdy vyhledat příjemce zprávy? Je to naprosto nepoužitelné a nefunkční (nevím, jestli to vůbec před aktualizací datových schránek fungovalo). Podle jména, názvu firmy, IČ v rozhraní DS nenajdete vůbec nic. Udělal jsem několik screenshotů, jak jsem se pokoušel hledat a našel kulový. Jako jediná varianta, jak dohledat příjemce zprávy, se mi osvědčilo vyhledávání na seznam.gov.cz. To opravdu vyhledává. Nalezené ID schránky si zkopírovat a zadat v systému DS do příjemce datové zprávy. A i potom se dějí zvláštní věci. Ostatně, posuďte na obrázcích níže sami, zda vám to dává smysl.

 1) Vyhledávání podle jména

Vyhledávání podle jména

Podle svého jména jsem nenalezl vůbec nic. Přesto, že datových schránek na jméno Tomáš Dvořák existuje přesně 7.

 

2) Vyhledávání podle IČ

OK, podle jména jsem nenalezl, doplním tedy IČ, měl by existovat jediný výsledek a snad to projde...

Vyhledávání podle IČ

A opět nic nenalezeno. Jak je to možné, když je jméno i IČ v pořádku a schránka existuje? Proč to sakra nenabídne tu jedinou správnou možnost?

 

3) Vyhledávání podle ID schránky

Vyhledávání podle ID schránky

Konečně taky jiná zpráva než nenalezeno. Ale nelze vyhledávat vlastní schránku? A to jako proč? Taky si můžete poslat mail sami sobě? Já to dělám poměrně často a nikdo mě v tom nijak neomezuje. Jakej k tomu může bejt důvod... OK, tak zkusím vyhledávat přítelkyni, abychom ověřili, že vyhledávání třeba funguje na někom jiném, než aktuálně přihlášeném.

 

4) Vyhledávání cizího jména (jiného, než přihlášeného uživatele DS)

 Vyhledávání cizího jména

 Opět zcela bez úspěchu, přestože Iveta Heřmánková datovou schránku má (jediná tohoto jména).

 

5) Vyhledání cizí datové schránky podle ID

Vyhledání cizí datové schránky podle ID

To už snad ani nepotřebuje komentář. Roletka Typ zprávy nic jiného než 'Bezplatná datová zpráva' nenabízí a fakt nevím, co je to 'Poštovní datová zpráva', ani jak ji mám odeslat. Takže to vzdávám a smiřuji se s tím, že si jen tak datovou zprávu nepošlu.

Není divu, že má první přijatá datová zpráva byl omyl.

Jak říká web  MVČR: "Způsob vyhledávání adresátů je dostačující, a pokud ho úředník dodrží, je chyba prakticky vyloučena". Nezbývá, než souhlasit. Když nikdy nikoho nenajdete, těžko pošlete zprávu kam nemáte...

Pokud potřebujete najít toho správného příjemce, najděte si ho na seznam.gov.cz a použijte přímo ID datové schránky. To se zdá, funguje.