Jednoduchý návod, jak v openoffice odstranit duplicitní položky v buňkách tabulky. Neexistuje na to totiž žádná automatizovaná funkce.

Protože neexistuje na odstranění duplicitních buněk žádná automatizovaná funkce, která by je sama smazala, nezbývá než napsat pár vzorců, buňky si seřadit a odmazat ručně. Jak tedy na to, krok po kroku.

1) Vybrat data a seřadit

Myší, nebo například kliknutím do buňky a stiskem ctrl + * vyberte data k seřazení. Následně volte data – řadit a seřaďte je podle výchozího (přednastaveného) řazení.

2) Vytvoření vzorce

Klikněte myší do volné buňky v novém sloupci úplně nahoře (předpokládejme B1). Vložte do ní tento vzorec: =IF(A1=A2;1;0)

3) Kopírování vzorce

Chytněte pravý dolní roh buňky se vzorcem a roztahněte přes všechny žádky, obsahující data

4) Zkopírování výsledku vzorce

Nyní je důležité zkopírovat do schránky aktuálně vybrané buňky. Dokud jsou označeny z předchozího kroku, stiskněte ctrl + c

5) Vložení hodnot

Zmáčněte ctrl + shift + v. Zobrazí se dialog pro speciální vložení. Nechte zaškrtlé pouze čísla, ostatní odškrtněte.

6) Seřazení všech dat

Označte veškerá data, která v tabulce jsou, včetně slopce B, který sme vytvořili a skládá se z 0 a 1. Následně volte data – řadit a zvolte podle sloupce B

7) Odstranění duplicit

Označte veškeré řádky, které obsahují 1 ve sloupci B. Ty jsou duplicitní, stiskněte delete, a v listu zbydou pouze unikátní buňky.

Návod je volným překladem stránky: http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Documentation/How_Tos/Removing_Duplicate_Rows