Ve středu 4.7.2012 jsem coby pozorovatel a doprovod absolvoval návštěvu zástupců úřadu práce z Weidenu v Plzni a rád bych celý proces popsal a uvedl údaje, kontakty a odkazy, které žádný zpravodajský server neuvedl a nikdo se ani neobtěžoval napsat, na které adrese se akce pořádá. Zřejmě se počítá s tím, že uchazeč o práci občas úřad práce navštíví tak jako tak a přečte si informace nalepené na nástěnce…

O co jde?

Po otevření německého pracovního trhu může být pro obyvatele příhraničí Čech zajímavé získat práci v Německu. Usnadnit celý proces se snaží EURES, pod jeho hlavičkou se akce koná. Na setkání se dovíte, jak fungovat na německém trhu práce, co je třeba splnit, jak se dostat do databáze uchazečů o místo v německu. Rozcestníkem pro práci v německu v rámci EURES je stránka http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/inzeraty/nemecko/ a dále informační stránka http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme/nemecko/ .

Celá akce je zaměřena spíše na dělnické profese, lékařský personál, zemědělce, stavaře, elektrikáře. Pokud jste absolvent VŠ, IT pracovník, manažer, pak nejspíš najdete práci sám jinak a snáze. Žádné omezení účasti ale není a pokud máte zájem, určitě akci zkuste.

Kdy a kde?

Každé první tři středy v měsíci, Úřad práce v Plzni (mapa):

Kaplířova 2731/7
Jižní Předměstí
301 00 Plzeň 1

Úřad práce v Plzni  Úřad práce v Plzni

Od 9:00 hodin ráno. Úvodní prezentace trvá zhruba hodinu, následně cca hodinu vyplnění formuláře uchazeče o zaměstnání a pak cca 20 minut na každého uchazeče individální konzultace vyplněného formuláře s vyhledáním několika aktuálně dostupných volných míst odpovídajících zaměření.

Jak to probíhá?

V 9:00 celá akce začíná prezentací životních podmínek v Německu, informacích o sociálním a zdravotním pojištění, rozdílech funkce Nemeckých úřadů práce oproti Českým, doporučení ohledně mzdy, smluv, pracovních agentur. Prezentace trvá zhruba hodinu. Psaná je česky, mluví německý zástupce ÚP a český EURES poradce p. Kastnerová překládá. Vše je tak srozumitelně podáno. Navíc kopii prezentace dostane každý sebou vytištěnu pro pozdější zopakovování.

Druhým krokem je vyplnit formulář s podrobnými informacemi o Vás, obsahuje zhruba tyto okruhy

  • Vaše kontaktní údaje, vzdělání, dovednosti, znalosti jazyků

  • Seznam prací za posledních 7 let včetně nemocí, období bez zaměstnání, studia.

  • Jak daleko a často jste ochotni za prací dojíždět (v jaké vzdálenosti od bydliště má pro Vás práce ještě smysl, jste ochotni přes týden bydlet v Německu a vracet se na víkend?)

  • Které profese hledáte, co byste chtěli dělat

Formuláře pro jednotlivé ÚP  si můžete prohlédnout a vytisknout, každý z ÚP má vlastní formulář: 

V případě, že byste jej chtěli rovnou vyplnit a poslat do Weidenu na ÚP, pak jej prosím zašlete na email [email protected] . Doporučoval bych ale formulář vyplnit s někým, kdo ovládá slušně němčinu a následně jej sebou vzít na prezentaci do Plzně. Tam Vám zadané údaje budou zkontrolovány, doplněny a ihned nabídnuto několik zajímavých pozic.

Nakonec s vámi bude celý formulář kontrolovat zástupce německého úřadu práce a ihned vám nabídne několik vhodných pozic podle údajů z formuláře (o jakou pozici a v které lokalitě máte zájem uvádíte ve formuláři). Po konzultaci tak odcházíte s vytištěnými tipy na zaměstnání v německu.

 

Co budu potřebovat sebou?

Ideálně vlastní životopis (pokud máte možnost mít ho v němčině, tím lépe). Budete vyplňovat rozsáhlý formulář v němčině. Když za Vás někdo přeloží životopis předem, budete tak moct jen přepsat názvy pozic, školení, certifikátů a vzdělání. Přece jen, jde o celkem odbodné výrazy a něco takového bych rozhodně z hlavy nevyplnil. Formulář se následně zašle na Vámi zvolené úřady práce v Německu. Ti vás během 3-4 týdnů sami osloví a pozvou k sobě. 

Musím umět německy?

Aspoň částečně umět něměcky je nejspíš třeba. Procesem registrace na německé úřady práce Vás zde provede poradce EURES (p. Kastnerová) a zástupce  z něměckého úřadu. Pro pochopení tedy němčinu nepotřebujete. Pak se ale vyplňuje obsáhlý (cca 6xA4) dotazník, který je nutné vyplnit v němčině. Pokud nevládnete jazykem natolik, aby jste vše vyplnili v pořádku, poradci vám pomohou. Německy byste měli rozumět aspoň tak, abyste mohli vykonávat zadané úkoly v případě, že práci v něměcku dostanete (pochopit, co po vás nadřízený chce). 

Koho kontaktovat?

Celou akci v Plzni zajišťuje EURES poradce, na něj se můžete obracet i v případě, že potřebujete poradit ohledně pracovní smlouvy, informací okolo sociálního a zdravotního pojištění a pod.

EURES poradce Mgr. Lenka Kastnerová
tel: 950 148 320
email: [email protected]

Proč tohle píšu?

Protože když jsem o akci hledal informace na internetu, našel jsem jen ve všech novinách přetištěné prohlášení o tom, že úřady práce spolupracují a několik málo bulvárních informací jako kolik si říct v německu EUR na hodinu. Žádné kontaktní údaje, návod, jak postupovat, co člověka čeká a jak se připravit. Webů okolo EURESu je několik, ale nepřijdou mi moc srozumitelné, z mpsv se odkazuje na neexistující stránky, formuláře se mi nepovedlo vyhledavači najít. Celou akci ale považuji za přínosnou a dobře provedenou. Díky organizátorům za možnost účastnit se.

Co bych doporučil na závěr?

Hlavně vypnout mobil po dobu prezentace, nevypadá to dobře, když pořád ruší zvonící mobil a někdo odbíhá telefonovat ven. Přijďte včas a oblečte se aspoň trošku slušně a buďte trpěliví, chvíli to trvá a oběd dost možná budete muset posunout do odpoledních hodin. 

pozvánka - poradenský den

 

Důležité odkazy:

Nabídka volných míst v Německu: http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/inzeraty/nemecko/

Organizační záležitosti ohledně práce v Německu (sociální a zdravotní pojištění a pod.): http://portal.mpsv.cz/eures/prace_v_eu/zeme/nemecko/

Formulář se žádostí o zařazení uchazeče na ÚP v Německu: ÚP WeidenÚP ChamÚP Zwiesel

 

Poděkování:

Děkuji paní Mgr. Lence Kastnerové za organizaci celé akce, doplnění odkazů na příslušné formuláře a kontrolu zde umístěných informací.