Když jsem loni v létě opouštěl Plzeň a vydal se na cesty, tušil jsem, že nebudu chtít zůstat v Čechách. Pořád mě to táhlo do Alp. Hory, lyžování, v létě kolo, via ferraty, nádherný silnice pro motorku. Chtěl jsem vědět, jestli je jinde tráva zelenější, lidi veselejší a spokojenější.

A tak jsem před koncem roku rozeslal pár životopisů a ono to klaplo. Už druhý týden bydlím v Rakousku, na předměstí Salzburgu a pracuju tu jako Software Developer pro Skidata. Po dvou týdnech nemůžu snad ani říct pracuju, spíše se rozkoukávám. Postřehů je ale tolik, že je musím sepsat, dokud si vše pamatuji.

Jak sehnat práci v Rakousku

Programátoři to mají asi snazší, než jiné profese. Vzdělání, praxe, zajímavé projekty, to vše je snadno přenositelné a pochopitelné i v jiné zemi.  V mém případě jsem tak ani neřešil životopis, prostě jsem spolu s průvodním dopisem posílal odkaz na LinkedIn profil, kde mám vše podstatné. Neumím téměř německy, veškerou komunikaci jsem tak řešil v angličtině.Včetně pohovoru.

U pohovoru byli vždy přítomni i lidé ze softwarových týmů. Kolegové, nadřízení. Bavili jsme se tak rovnou k věci, o zkušenostech, projektech. Nepadaly zbytečné dotazy, jako kde se vidím za deset let a jaké jsou mé silné a slabé stránky. 

Nakonec jsem v angličtině dostal i pracovní smlouvu. To pro mě byla opravdu úleva. Přece jen, právní texty má člověk problém chápat i v mateřštině, angličtina je na hraně a němčinu bych si musel nechat přeložit.

Personální agentura

Dobrou zkušenost mám i s personálkou Manpower - Experis, která se zaměřuje na umisťování IT pracovníků do firem. Komunikace probíhala velmi dobře (anglicky), doporučili mě do několika firem a v jedné jsem byl na pohovoru. Práci jsem si nakonec našel sám, ale nebojím se doporučit je.

V ČR má spojení "personální agentura" a práce v zahraničí špatnou pověst. V tomto případě ale Experis působí jako prostředník, který najde a doporučí zaměstnance. Za to dostane provizi (několik měsíčních platů) a umístěný člověk je ihned zaměstnanec cílové firmy. Dál se o personálku nikdo nestará. Nejedná se o, v pohraničí běžné, zaměstnávání v rámci agentury, která pak z výsledného platu měsíčně zaměstnanci odkrajuje svůj díl. 

Výhoda je i to, že personálka kope za vás. Čím vyšší plat vám vyjednají, tím vyšší je jejich provize. Pomohou vám tak i odhadnout, za kolik se nabídnout, aby to bylo reálné, ale ne podhodnocené.

Jazyky

Pokud umíte německy, bude pro vás sehnat práci ještě snazší, než pro mne. Já si musel vystačit s angličtinou. Překvapivě mnoho lidí v Rakousku anglicky neumí nebo jen velmi špatně. Zřejmě nemají takovou potřebu ovládat další jazyky. Firma, ve které pracuj,i má naštěstí jako oficiální jazyk angličtinu. Má mnoho poboček po světě a je třeba domluvit se napříč firmou. 

Pozor na to, že rakouská němčina zní o dost jinak než ta, která se u nás učí ve škole. Kolegové žertují, že se v Německu taky nedovedou domluvit. Jsou prý rozděleni společnou řečí.

Peníze

Jak je to s platem a příjmy? Ve výsledku lépe než ČR. I když věřím, že vývojáři, kteří pracují na živnostenský list v Praze, mohou mít příjmy vyšší a především významně nižší daně. Vysoká životní úroveň Rakouska je zaplacena vysokými daněmi, odvody na pojištění, poplatky. 

Z hrubého platu mi zbývá něco málo přes polovinu v čistém platu. I tak je to o kus více, než jsem měl v ČR. Výhoda je zákonem vyžadovaný třináctý a čtrnáctý plat, které jsou navíc zdaněny méně, než zbylých dvanáct.

Vysoký příjem snadno utratíte za věci, které jsou v Rakousku dražší, než u nás. Třeba za bydlení.

Hledá se byt

Nabídek bydlení je hodně a je opravdu z čeho vybírat. Nenarazil jsem na vyloženě punkové bydlení, jako bylo občas v nabídkách v ČR (zdemolovaný panelákový byt). Všechny mnou vybrané a navštívené byty byly na úrovni, i když jsem hledal mezi nejlevnějšími. 

Salzburg je považován za drahou lokalitu a mnoho lidí dojíždí ze vzdálenějšího okolí, například 30km daleko. Já nechtěl trávit část života v autě a hledal jsem tak ve vzdálenosti vhodné pro chůzi nebo kolo. Nakonec jsem našel fajn byt asi dva a půl kilometru od firmy, zhruba 8 km od centra Salzburgu. Malá vesnička se jmenuje Grödig a vypadá moc hezky. 

Pronájem

V Plzni jsme za byt v novostavbě, 2kk 50m2 dávali s přítelkyni včetně energií cca 10 500Kč. Tady jsme s podobným bytem na dvojnásobku.

K bytu dávají energetický štítek, kterej mě vlastně vůbec nezajímal. U všech inzerátů je uváděn. Víc mě zajímal hluk z okolí, výhled z balkonu, dostupnost přírody, možnost uskladnit kolo. A nakonec jsme našli takový, kde je výhled na hory, lesy, lanovku...prostě nádhera.

Pozor na vyšší kauci a provizi u bytu. Obojí se běžně pohybuje okolo dvojnásobku celkového měsíčního nájmu. V mém případě dělala kauce 2000€ a provize 1450€. K tomu ihned složit nájem na měsíc dopředu. V Rakousku se platí i jednorázová daň za pronájem. Vypočítává se jako 1% z 36 měsíců nájmu. Tedy konkrétně 670€ * 36 * 0.01 = 241€.

Celkem jsem v podstatě naráz odevzdal 4500€ a jsem rád, že jsme měli dostatečné rezervy přesně pro tyhle účely. 

Elektřina se přepisuje běžně na nového nájemce (zařídí realitka a do schránky přijde jen smlouva k podepsání a odeslání zpět). Kolik to ve výsledku bude nevím, čekám podobnou částku jako v ČR - tedy 20-30€ měsíčně. Totéž tvrdilo několik makléřů, tak snad je to pravda.

Přihlášení k pobytu

Pokud si v Rakousku najdete byt, jste do tří dní povinni přihlásit se na nejbližším městském úřadě k pobytu. Dokument se jmenuje Meldezettel a krom vašich údajů, místa pobytu a typu bydliště - hlavní / vedlejší, je třeba i podpis majitele nemovitosti. S vyplněným dokumentem se zajde na úřad, kde jej převedou do počítače a vám vystaví potvrzení. Registrace je zdarma, snadná, rychlá. S sebou mít pas a vyplněný Meldezettel. Není to jen buzerace cizinců, tohle podstupují všichni, kdo se v Rakousku přestěhují. 

Auto trable

Pokud si v Rakousku zřídíte bydliště a nebudete pendler (týdně dojíždět domů do Čech), jste povinni si přehlásit auto na rakouské značky. A to je podle všeho drahá sranda. Daň (NoVA), prohlídka vozu, přepis, pojištění u místní pojišťovny. Podle kolegů já v ČR dám za roční pojištění tolik, kolik oni platí měsíčně. Poplatky za přepis a papírování jsou ve stovkách EUR. Daň se odvíjí od spotřeby a hodnoty vozu. Krom toho pochybuji, že co projde na naší STK, projde hravě i tady.

Řešení je několik. Zkusit celou proceduru podstoupit a auto si přepsat tady. Nebo si rovnou koupit auto zde a neřešit tak přepis z ČR. To jsou ty drahé varianty.

Levná varianta zahrnuje chůzi pěšky a kolo. Auto zůstává mimo Rakousko. Nebo to risknout a dál jezdit na českých papírech. Pokuta může být až 5000€ a prý běžně bývá 3000€. 

Nebyli bychom ale Češi, abychom neznali na každý zákon fintu. Z několika zdrojů jsem se dozvěděl, že stačí auto přepsat na někoho, kdo je trvale v ČR (třeba rodiče). Auto pak nespadá do povinnosti přepsat ho a vesele se jezdí dál na českých značkách. Zní to logicky a jednoduše. Jestli to bere policie při kontrole taky tak, nevím. 

Expat service

V Salzburgu působí Expat service - pomoc cizincům s usazením se v Salzburgu. Nabízí bezplatné konzultace lidem, kteří se přistěhovali do Salzburgu. Mluví anglicky a dovedou poradit s většinou běžných starostí, jako jsou úřady, doklady, uznávání vzdělání, pojištění, jazykové školy nebo i nabídky práce pro partnera. Mluví anglicky a jsou opravdu ochotní a užiteční. 

Zdravotní pojištění

Spolu s pracovní smlouvou automaticky získáváte zdravotní pojištění v Rakousku. Pojištění se nesmí časově krýt s českým. Proto je dobré zajít na českou zdravotní pojišťovnu ještě před započetím práce v Rakousku. Odevzdal jsem kartičku, ukázal pracovní smlouvu a dostal potvrzení, které platilo pro doktory v ČR po zbytek měsíce, než jsem začal pracovat v Rakousku. 

Tady jsem během čtrnácti dní do pošty v novém bytě obdržel kartičku zdravotní pojišťovny. Jmenuje se e-card a funguje tak, jako sliboval izip. Jen opravdu funguje. Jediný zádrhel je, že tam, kde mají být vyplněny moje údaje, jsou jen hvězdičky. S kartou tak budu mít problém při nouzovém ošetření mimo Rakousko. Na to mě varovala už paní v české pojišťovně. Nezbývá, než opět poslat pár e-mailů a zjistit, co s tím. 

Bankovní účet

Zvyklý z Čech, jal jsem se hledat bezpoplatkovou banku i tady. Nakonec jsem ale dospěl k tomu, že dám šanci normální bance. Do začátků je pro mne snazší mít pobočku, kam jít osobně a přeptat se. Zvolil jsem Sparkasse Salzburg. Jejich pobočku mám dvě minuty chůze z bytu. Nabídli účet zcela bez poplatků pro první rok. Dokonce k němu vystavili zdarma i druhou kartu pro přítelkyni a otevřeli spořící účet. Vše hladce, během půl hodiny vyřízeno na přepážce. Ani moje mizerná němčina nebyl problém.  

Chování nesrovnatelné s tím, co znám z českých velkých bank. 

Jak se dívají na Čecha?

Nesetkal jsem se zatím ani jednou s čímkoliv, co by naznačovalo, že tu nejsem vítán. Když porovnám, jak se běžně lidi u nás vyjadřují o přistěhovalcích v Čechách (Ukrajinci, Poláci, Vietnamci), je to propastný rozdíl. Česká Republika je tu známá díky skvělému pivu. A Temelín stále budí vášně.

Českou Republiku místní vidí jako Východní blok, mnoho jich dodnes zná jen Československo. Stejně ale koukají na všechny postkomunistické země, včetně části Německa. Pro pobavení občas vyprávím, že jsem původně z Chebu, který je západněji, než Salzburg :-) 

A co bude dál? Nechám se překvapit a pokud jste taky zvědaví, občas mrkněte ke mě na blog nebo twitter. Určitě vydám další díl článku, jen co budu mít nové postřehy.