Když už nám Google nasnímal Plzeň - budoucí hlavní město kultury a především hlavní město piva,  neodolal jsem a udělal několik zajímavých nebo typických fotek Plzně. 

Nechte se na malý okamžik pozvat na prohlídku historického města Plzně. Během jízdy nevyhazujte odpadky z okna a celou dobu zůstaňte připoutáni.

1. zastavení - nejznámější symbol města - brána pivovaru Plzeňský Prazdroj

Na pivo si tu opravdu potrpíme, hospodu máme na každém druhém rohu a značnou plochu města zabírá soustava pivovarů Prazdroj - Gambrinus. Pivo chutná všem obyvatelům, bez rozdílu věku, pohlaví, společenského postavení. To jediné pravé - Pilsner Urquell je však vyhrazeno movitějším,  stojí více než benzín či obyčejné víno.

Brána Plzeňského pivovaru

 

2. zastavení - Kulturák za pět dvanáct

Když se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury 2015, bylo jasné, že se musí přejít od slov k činům. Prvním krokem bylo zbourání Kulturního domu. V současnosti je z Kulturáku už jen hromada suti a na plánech se rýsuje nové, skvělé, lesklé a barevné nákupní centrum

 Kulturák Plzeň - za pět minut dvanáct

 

3. zastavení - bezpečné město

V Plzni je obecně klid a pohoda, minimum zločinů, proto policii najdete s největší pravděpodobností v McDrive na Roudné. Kdo místo zná, ví, že je střeženo minimálně stejně, jako věznice na Borech.

McPolicie

Pozor, nepleťte si Borskou věznici s vysokoškolskými kolejemi a pokud vás nebudou chtít pustit dovnitř, nesnažte se prorazit zeď ani hlavou, ani vozem. Autem to sice jde, nejspíš tam pak ale zůstanete déle, než jste zamýšleli :-)

Borská věznice

Největší zlo v Plzni je automobilová doprava a parkování. Naštěstí Městská Policie koná dnem i nocí a situaci řeší ke spokojenosti obyvatel a především městské kasy.

Městská policie

 

4. zastavení - Martinská ulice, ukázka zkrášlování centra

V centru města se má hlavně procházet, kochat, odpočívat a užívat si klidu. Tak se z Martinské ulice, kdysi klasické silnice stala pěší zóna. Změnil se povrch, funkce, dopravní značení. Jen ta doprava tam nějak dodnes zůstala a ulice je spíš silnice/parkoviště. První fotografie je z roku 2009, druhá 2011.

Martinska 2009

Martinska 2011

5. zastavení - Škodovka, dominanta města

Škodovku nemůžete minout, ať už přijíždíte do Plzně od Rozvadova, jedete k univerzitě, za nákupy na Borská pole. 

Škodovka - čerstvý vzduch

6.  zastavení - Plzeňské kravičky

Jedno z mála optimistických zastavení v dnešním výletu. Součástí kultury města jsou Kravičky. Najdete je na zdech domů, dálničních přivaděčích, podchodech, nadchodech, přechodech. Ta na fotografii je v zajetí reklamních poutačů u Tesca na Rokycanské. Kravičky v Plzni si žijí vlastním životem, bez ohledu na to, co vidí okolo sebe.

Plzeňské kravičky

 

Zastavení poslední a definitivní

Všechna ta přemíra hovězího, piva, automobilismu a čerstvého vzduchu může mít jen jeden následek...

Světlu vztříc

A pokud jste přesvědčení, že vaším cílem není jít Světlu vztříc, můžete už jen doufat, že si pro vás přiletí z jiné galaxie.

Ufo%3F

 

Děkujeme vám za návštěvu a budeme se těšit zas někdy, u sklenice vychlazeného piva.