Znáte Textpattern? Redakční systém z dob, kdy začínal i WordPress. Dodnes se vyvíjí, přestože jej ostatní CMS dávno předběhly. Pojďte se mnou na krátkou prohlídku tohoto redakčního systému. 

Textpattern logo

Textpattern je redakční systém postaven na jazyce PHP a MySQL databázi. Největší úspěchy slavil v letech 2005-2007 a v České republice byl značně populární. Poté byl převálcován WordPressem. A také Joomlou, Drupalem a dalšími. Pojďme se podívat, co zajímavého Textpattern dovede, kde jsou jeho silné a slabé stránky a proč pravděpodobně skončil v propadlišti dějin. 

Textpattern - popularita v čase, Google Trends

Obrázek - Jak se měnil zájem o Textpattern - Google trends. Klikněte pro zvětšení

Popularita v ČR

Největší popularity dosahoval u nás - v ČR. Mnoho českých programátorů se věnovalo psaní pluginů pro tento systém. Velké zásluhy na rozšíření patří i webu textpattern.ivorius.com. Autorem je Ivo Toman a web provozuje od roku 2005, kdy vznikly i první návody v češtině. Sám jsem se o Textpatternu dozvěděl od Přemka Brady v rámci výuky na ZČU-FAV. Od té doby jej pro některé své projekty (včetně tohoto blogu) používám. 

  Textpattern - popularita podle zemí. ČR zdaleka převažuje nad ostatními.

 

Výhody a nevýhody Textpatternu

Textpattern je velmi lehký redakční systém bez zbytečných složitostí a nastavení. Práce s ním je přímočará - napsat článek a publikovat. V tom je jeho největší síla a zároveň slabina. Od začátku je vytvářen jako nástroj pro bloggery a psavce. Bez zbytečné omáčky a rušivých elementů vede k publikování. Ale v případě, že chcete na Textpatternu vytvořit firemní prezentaci, neobejdete se bez značných zásahů do kódu alespoň základní znalosti programování. Pro neprogramátora je značně obtížné upravit web ke svému obrazu. 

Výhody

 • Jednoduchý a čistý kód, již v základní instalaci možnost velmi výrazně upravovat funkcionalitu webu, velmi snadné zásahy do struktury i dat.
 • Rychlá odezva webu, svižnější než Wordpress.
 • Možnost snadno spravovat kód šablony, vkládat oddělené bloky, ovlivňovat formy, v jakých budou data vypisována. Programátor se zaraduje z oddělení obsahu a formy.
 • Velmi jednoduchá úprava kódu webu, ovšem jen pro programátorsky zdatného správce.
 • Méně známý, takže není cílem spamovacích robotů. S použitím jednoduché captcha nebudete mít komentáře plné spamu tak jako u WP.

 

Nevýhody

 • Zápis textů v Textile místo WYSIWYG editoru (například TinyMCE). Takový zápis je neintuitivní a ocení jej snad jen programátor a ještě málokterý. Existují pluginy pro jiné formy zápisu textu, je však nutné je doinstalovat.
 • Základní šablona není použitelná, snad jen pokud jste minimalista a odmítáte veškerý webdesign. Stejně tak ani administrace není zrovna příjemná na pohled a srovnání s WordPressem nesnese. Ostatně posuďte sami, na konci článku je přiloženo několik screenshotů.
 • Značně komplikované vytváření statických stránek firemního webu. Tam, kde ve WordPressu naklikáte menu, strukturu i stránky, musíte v Textpatternu značně upravit kód šablon.
 • Složitá instalace pluginů, nemožnost najít plugin přímo z administrace systému (galerie pluginů). Je nutné dohledat plugin na webu a jeho Base64 zakódovanou reprezentaci (ukázka) vložit do textarey ve správě pluginů.
 • Žádná jednoduchá cesta, jak instalovat šablony (skiny).
 • Složitý update na nové verze (stahni, rozbal, uploadni na FTP, spusť update a doufej, že si nic nerozbil).
 • Velmi nepříjemná administrace obrázků a jejich vkládání do příspěvků.

Budoucnost Textpatternu

Přesto, že se textpattern dál vyvíjí na google code a poslední aktualizace byly provedeny doslova před pár dny, nevěřím, že čekají tento systém světlé zítřky. Zájem o něj už dávno opadl a velikáni jako WordPress, Drupal a Joomla jsou od začátku ve velké převaze.

Textpattern - porovnání zájmu s ostatními redakčními systémy

Doporučil bych jej?

Pokud jste programátor a/nebo hračička a chcete si zřídit svůj blog postavený na Textpatternu, směle do toho. V případě, že vytváříte firemní prezentaci pro klienta, není to dobrá volba. Rozhraní není intuitivní a uživatelsky příjemné tak, jako WordPress. V základu chybí WYSIWYG editor textů i mnoho, jinde běžné, funkcionality potřebné pro firemní prezentaci.

Komunita kolem Textpatternu již téměř nefunguje. Pluginy jsou neudržované a nepodporují čerstvá vydání systému. 

Obrázky za tisíc slov

Živé ukázky administrace i frontendu si můžete prohlédnout na webu opensourcecms.comwordpresstextpattern.

 

Textpattern - homepage   Textpattern - admin

Obrázky - základní vzhled Textpattenu a jeho administrace

 

WordPress Homepage    WordPress admin

Obrázky - základní vzhled WordPressu a jeho administrace

 

Už ze snímků základní instalace Textpatternu a WordPressu je jasné, kde se stala chyba. Ať se mi to líbí nebo ne, design prodává a to, co předvádí Textpattern snad ani designem nejde nazvat. Základní instalaci wordpressu můžete klidně hned začít používat, stačí vyměnit obrázek v hlavičce. A skutečně to tak mnoho lidí dělá. Dovedete si představit, že používáte základní design Textpatternu?

Mám rád minimalistické a jednoduché věci. Na Textpatternu je ale jasně vidět, že bez líbivého designu může být věc sebelepší a stejně o ní nebude zájem. Na to my programátoři často zapomínáme. 

 

UPDATE: Nová verze

Jak upozornil v komentářích Jozef Mak, txp zažívá poslední dobou překotný vývoj. Neodolal jsem  a nainstaloval nejnovější verzi na adresu http://txpdemo.tomas-dvorak.cz/ . Jde o verzi 4.5.4. Díky za upozornění. 

Je pravda, že se frontend i backend změnil. Defaultní frontend šablona vypadá o kus lépe a je responzivní. Paráda. Backend však až na drobné kosmetické změny vypadá stále stejně a hlavně pořád stejně funguje. 

Pořád jen textile (dle mého nepoužitelné), stále stejně neohrabaná práce s obrázky, úprava šablon na úrovni zásahů do html (srovnejte s pohodlnou správou bloků ve WP). Jsem rád, že se textpattern stále vyvíjí dál, bohužel většina z problémů, které vidím, zůstala nezměněna.

Textpattern - frontend - nová verze   Textpattern - admin - nová verze