Mám rád weblogy.cz. Super myšlenka provozovat agregátor českých IT a marketing webů. Ale uživatelské rozhraní mi nevyhovuje. Proto jsem vytvořil alternativní. 

Proč vytvářet alternativní rozhraní?

  • Nechcete koukat na reklamy, twitter stream, kalendář, upoutávky na ostatní projekty iinfa.
  • Šetříte svůj drahocený FUP (alternativa je 12-25x úspornější, viz níže).
  • Prohlížíte si weblogy na mobilu a chybí vám responzivní verze.
  • Chcete mít svůj vlastní design stránky.
Demo / běžící aplikaci si můžete prohlédnout na http://todvora.github.io/wblg

Kde vzít data

Weblogy poskytují svůj RSS feed, vzniklý agregací všech těch skvělých českých blogů. Není tak třeba vytvářet a udržovat vlastní seznamy RSS kanálů, stačí zpracovávat tento agregovaný feed.

Žádný backend + žádný hosting = žádné problémy

Bylo by snadné napsat krátký PHP skript, který načte RSS feed a vygeneruje stránku s náhledy článků. Jenže pak přijdou ty problémy. Kde vzít hosting (ideálně zdarma), aby dovedl spouštět PHP skripty. Jak zálohovat, kde verzovat, jak nasadit update? Kterak se o svou práci podělit s dalšími?

Asi bude snazší od začátku celou věc postavit jinak. Když nebude třeba PHP, ale jen JavaScript na frontendu, nemusím mít plnohodnotný hosting. Stačí takový, který umí statické stránky. A náhodou jeden takový zdarma poskytují zrovna GitHub pages. S GitHubem přichází další výhody automaticky - verzování a zálohování, deploy gitem, dostupnost, možnost sdílet kód, snadné forkování.

Google Feed API

Jenže bez backendu nemůžeme načítat RSS feed přímo ve stránce JavaScriptem. Brání nám v tom Same Origin Policy. Můžeme ale využít Feed API od Google, které problém řeší (obchází) a umožňuje načíst RSS JavaScriptem v prohlížeči. Nepotřebujeme žádný backend, paráda.

Dáváme věci dohromady

Máme tedy vyřešeno, jak RSS feed načíst. Víme, kde hostovat. Zbývá vytvořit jednoduchou HTML stránku, přidat pár řádek JavaScriptu a nastylovat. Odpustíme si zbytečnosti jako jQuery, responzivní framework (Bootstrap/Foundation) a grafiku. Cílem je minimalistická varianta RSS čtečky.

Když pak zdrojáky commitneme do větve 'gh-pages', GitHub nám poskytne běžící aplikaci na adrese http://todvora.github.io/wblg

Vešké zdroje čtečky jsou na githubu https://github.com/todvora/wblg, kde si ji můžete prohlédnout, forknout a upravit k obrazu svému.

Kolik toho FUPu ušetřím?

Originální weblogy.cz na první načtení udělají 49 requestů, přenesou 800KB. Moje minimalistická verze udělá 8 requestů a přenese 66KB. První načtení je zhruba 12x úspornější na data. Další načtení jsou ještě lepší. Originál weblogy.cz jsou na 407KB a moje varianta na 16KB, tedy zhruba 25x úspornější. Na mobilu s velmi špatným a limitovaným připojením zásadní rozdíl. Navíc jednoduchá stránka nezabere tolik paměti telefonu a je responzivní - lépe se používá.

Je libo vlastní variantu?

Líbí se vám nápad? Klidně používejte mou stránku http://todvora.github.io/wblg. Pak ale budete odkázáni na vzhled a chování, které vyhovuje mě. A co je dobré pro mě nemusí být super pro vás.

Jsme ale na GitHubu, tak toho využijme. Stačí, když si tenhle projekt forknete. V tu chvíli máte bez práce vlastní běžící instanci dostupnou na vasejmeno.github.io/wblg. Tu si můžete měnit k vašim představám. Jen provedete úpravu a commitnete. Nic víc není třeba.