Sedm národů u večeře. V pátek odpoledne se nepracuje. A zdravotní pojišťovna ze mě udělala špiona. Jak si žiju v Rakousku? Tentokrát převážně nevážně.

Sedm národů u večeře

V minulém článku jsem se zmiňoval o Expat service, která nám pomohla v začátcích našeho bydlení v Rakousku. Společnost pořádá jednou měsíčně setkání svých klientů nad dobrým jídlem a pivem v hospodě. A musím říct, že takovou příležitost by byla chyba nevyužít.

Kde jinde si popovídáte s Brazilcem, Holanďanem, Španělkou, Řekyní, Němci, Rakušany? Angličtina fungovala jako univerzální jazyk všech. O němčině se to říct nedá. 

Pracovní doba

Z Čech jsme tak nějak zvyklí, že se pracuje celý týden, supermarkety jedou od pondělí do neděle, někdy i nonstop a když se na Štědrý den zavře už v poledne, davy zuří.

Tady to je jinak. V pátek po obědě už nepracuje skoro nikdo. Když jste v práci do jedné, je to dobrý výkon. Supermarkety zavírají nejpozději v sobotu k večeru a v neděli neotevřou vůbec.

S mou pracovní dobou se to má tak, že od pondělí do čtvrtka pracuji zhruba 9 hodin (mínus pauza na oběd). Tím se vytvoří dostatečný náskok, abych v pátek odpoledne pracovat nemusel vůbec. Dělá to tak velká část mých kolegů a nejspíš i velká část všech Rakušanů. Víkend tak máte vlastně o půl dne delší. Jasně, tak jako tak musím mít 38,5 odpracované hodiny, ale je super mít pátek odpoledne volno.

Nakonec, kdo v Čechách v pátek podvečer odvádí stejně kvalitní práci, jako na začátku týdne? Tak proč se trápit a předstírat činnost, když můžete být na kole, lyžovat, vypadnout na víkend ven? 

Vybíráme internet

S internetem je to trošku boj. V ČR je na výběr z velkého množství místních poskytovatelů, za slušné ceny, bez závazků, dobré parametry. Tady se nikdy nevytvořila takhle vrstva malých WIFI providerů. Internet nabízí gigantické společnosti a nadnárodní operátoři.

Internet se dá pořídít někde od 15-18€ měsíčně. Jenže se smlouvou na dva roky, ročním poplatkem za přípojku, poplatkem za zařízení, poplatkem za technika při zřizování služby.

Já váhal mezi 3G/LTE mobilním připojením od Drei.at. Jejich WebCube je integrovaný modem a router, který stačí připojit do zásuvky a surfovat. Nemají FUP a rychlost omezují podle tarifu. Za 15€ měsíčně 10Mbit down, 4 up. Jenže ty poplatky. 15€ měsíčně plus 50€ zřízení, 50€ krabička, 20€ ročně poplatek za přístup k internetu.

Často nabízí operátoři akce, kdy se nějaký z poplatků neúčtuje. U mě tak vyhrálo A1 s DSL připojením. Sice jen 8Mbit down, 0,75 up, ale pro mé potřeby docela dostačující. Měsíčně 17,9€ plus 15€ ročně poplatek. Zřízení, krabičku ani technika jsem díky akci neplatil. V důsledku to tak vyjde o desítky Eur ročně lépe. A víc věřím kabelu, než mobilu.

Rychlost zcela odpovídá slibům, zřízení do několika dnů a zcela bez komplikací. 

Proč mám špionskou kartičku zdravotní pojišťovny?

Stejně jako v ČR, i v Rakousku dostanete ke zdravotnímu pojištění evropskou kartičku. Je to ta modrá s hvězičkama, vaším jménem, datem narození a podobně. 

I já jsem takovou dostal. Jen mám místo každého údaje řádku hvězdiček (*******). Když jsem se ptal kolegů a ukazoval jim kartu, vypadali překvapeně. Prý jestli jsem špion :-) Nevědělo ani firemní HR. Nakonec se společnými silami povedlo zjistit, že první rok nemám na kartičku s údaji nárok. Na zdravotní péči v zahraničí ale ano. Pokud bych tak plánoval úraz v ČR nebo Německu, raději si mám nechat vystavit certifikát, že jsem pojištěn. Ráda mi ho vydá moje místní pojišťovna. Proč to dělat jednoduše, že. Více informací je k přečtení třeba tutady [EN].

Třídím, třídíš, třídíme

Srdce ekologicky nakloněného jedince v Rakousku plesá. Tolik druhů odpadů, které třídí tady, jsem nikde jinde neviděl. Třídíme bioodpad, papír, plasty, plech, sklo. Toho, co nejde vytřídit zbývá asi hrst týdně. 

Vegetarián to má snadné

Když se zeptám v hospodě v Čechách, co mají vegetariánského k jídlu, dostanu vždy na výběr. Mezi smaženým sýrem a smaženým hermelínem. V lepším podniku salát. 

Tady nabízí vegetariánské menu i závodní jídelna nedaleké cementárny. V hospodě jsem vybíral mezi dobrou desítkou bezmasých jídel. Některá byla i čistě veganská.

Válenpajštus

Kdo viděl Bylo nás pět, ví, že válenpajštus znamená "pochválen buď pan Ježíš Kristus". A stejně podivně mi zněly místní pozdravy.

Někdy mě zdravili "frsejh", jindy říkali cosi o skotech. Až po pár týdnech vím, co že to doopravdy říkají. Grüß Gott a Grüß Dich. Zvláště to druhé bych rozhodně ve "frsejh" nehledal.

Sbírka běžných pozdravů obsahuje ještě Hallo, čau, tschüss, servus, morgen a zmatené mahlzeit. Zmatené proto, že jej používají u snídaně. Pak v čase oběda (někdy už v deset ráno) jako pozdrav. A pak u oběda místo dobrou chuť. Taky nejspíš i u všech dalších jídel. Guten Tag jsem nezaznamenal ani jednou. 

V e-mailech mě zas udivovalo zakončení zkratkou LG. Nejde o reklamní vsuvku výrobce elektroniky, ale zkratku ze slov Liebe Grüße, kterou používají tam, kde by v anglickém e-mailu bylo "Best regards".

Tak tedy Servus u příštího článku :-)